Skip to main content

4 tipy ako začať so zariaďovaním dokonalého drevodomu

späť na výpis

Rozhodli ste sa pre bývanie v drevodome? To, že jeho výstavba je rýchla, už zrejme viete. Pokiaľ ste zatiaľ nemali čas na výber nábytku, doplnkov a ďalších drobnosti, ktoré súvisia s interiérovým dizajnom, radi vám poradíme, kde a ako začať.

O podlahách, stenách, obkladoch či dlažbách ste sa rozhodli už pri príprave projektu. Poďme sa spoločne pozrieť na ďalšie aspekty vášho nového bývania.

Rozhodnite sa pre svoj vlastný štýl

V interiérovom dizajne nájdete desiatky štýlov. Zapamätajte si, že je naozaj ťažké zariadiť domov len do jedného štýlu. Väčšinou sa vzájomne kombinujú s tým, že vždy je jeden zo štýlov dominantný.

 • Moderný štýl – jednoduché línie a paleta farieb, kovový, sklenený a oceľový materiál, čistota a jednoduchosť
 • Súčasný štýl – sa od moderného líši tým, že nie je až tak prísny na krivky, línie a dodržiavania jednotného štýlu
 • Minimalistický štýl – funkčnosť, ultra čisté línie, neutrálnosť, jednoduchosť na prvom mieste
 • Industriálny štýl – vysoké stropy, kovové svietidlá, materiály ako tehly, drevo či potrubie, striedmy nábytok, abstraktné umenie
 • Škandinávsky štýl – jednoduchý, ale plne funkčný, biela farba s prírodnými prvkami, osvetlenie, priestrannosť a málo doplnkov
 • Tradičný štýl – luxus, veľa doplnkov, tmavé, ale upravené drevo, detaily, veľa textilného materiálu – zamat, hodváb
 • Rustikálny štýl – inšpirovaný prírodou, drevo a kamenný materiál vo svojej surovej podobe, klenuté stropy, drevené trámy
 • Shabby chic štýl – luxusný vintage štýl s výrazným ženským elementom, pastelové farby doplnené bielou, doplnky a ozdobnosť
 • Eklektický štýl – energetická zbierka kúskov nábytku ideálne z rôznych kútov sveta, neutrálne farby doplnené o pár výrazných odtieňov, zmes starých a nových prvkov
 • Francúzsky štýl – kombinácia sofistikovaných prvkov z ostatných štýlov, elegancia, tradičnosť a starý nábytok

Štýlov bývania je viac, zhrnuli sme pre vás tie najpodstatnejšie.

Výber funkčných kusov nábytku

Pri výbere nábytku klaďte na prvé miesto funkčnosť a kvalitu jednotlivých kúskov. Nakoľko je interiér drevodomu od klasického domu takmer nerozoznateľný, inšpiráciu nájdete takmer kdekoľvek. Online inšpiráciu na každú miestnosť v dome nájdete do vyhľadávači nábytku a interiérových doplnkov – Biano, kde môžete vyberať aj podľa štýlu.

Viacúčelové kusy nábytku

Základom každého bývania je kuchynská linka, sanita a úložné priestory napríklad v podobe šatníka s posuvnými dverami, čím šetrite miesto (šatník s kombinovaným úložným priestorom nájdete tiež na Biano).

V druhej vlne sa rozhodnite pre:

 • jedálenský set
 • posteľ
 • gauč, pohovku či kreslá
 • obývaciu stenu
 • konferenčný stolík
 • police, knižnice
 • písací / pracovný stôl

Okrem spomínanej kvality a funkčnosti, pozornosť venujte aj rozmerom. Nechcete predsa, aby kadečo vyčnievalo, alebo aby sa vám nevošiel vysnívaný toaletný stolík do rohu spálne.

Viacúčelové kusy nábytku vám pomáhajú šetriť peniaze. Kombinovaný šatník je ideálny, nakoľko tak s veľkou pravdepodobnosťou nepotrebujete komodu. Konferenčný stolík vyberte s úložným priestorom, do ktorého schováte hry, staré DVDčka alebo časopisy. Botník vo vašej chodbe môže byť zároveň aj lavicou.

Praktické kusy nábytku vám zaručia vzdušný priestor, v ktorom sa budete cítiť útulne.

Využívajte celú stenu

Pri zariaďovaní interiérov často z nejakého dôvodu nemyslíme na využitie priestoru nad úrovňou očí. Nie je však dôvod, aby ste nevyužili každý kúsok miesta na stene, ktorý vám skvelo poslúži ako úložný priestor.

Knižnica či skrinka môže siahať od základovej dosky po strop. Stačí, ak zoženiete takú, ktorá má rebrík. Kuchynská linka môže byť takisto po celej výške steny a do horných políc jednoducho umiestnite len sezónne veci.

Dostatok svetla zväčší priestor

Veľa prirodzeného svetla a okien dodáva každej miestnosti vzdušnosť a priestrannosť. Ak máte možnosť, určite si aspoň v obývačke nechajte postaviť vysoké okná.

Pokiaľ je váš vysnívaný domček už postavený, nevadí. Svoje okná “odejte” do krásnych svetlých závesov.

Tak a tipy, kde začať pri zariaďovaní, máte za sebou. Veríme, že sme vás aspoň trocha inšpirovali a usmernili pri hľadaní vášho štýlu.